Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

18.05.2016 - Trabzon’da ilk “Enine Boyuna Obezite Sempozyumu”

Genel Sekreterliğimize bağlı Fatih Devlet Hastanesi tarafından düzenlenen “ Enine Boyuna Obezite Sempozyumu” 18 Mayıs 2016 tarihinde Zorlu Grand Hotel’de gerçekleştirilmiştir.

Programda; Obezite İle Mücadelede Önleyici Çalışmalar, Sağlık Bakanlığı’nın Obezite Politikaları, Medya Kampanyaları, Obezite Kaynaklı Sağlık Problemleri, Obezite İle Mücadelede Çözüm Yolları gibi birçok başlık ele alınmıştır. Sempozyuma RTEÜ.Tıp Fakültesi Dekanı Endokrin Hast. ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Ekrem ALGÜN ,  İlimiz Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Kemal SÜLEYMAN , İlimiz Halk Sağlığı Müdürü Dr.Köksal Hamzaoğlu,  İlimiz Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç.Dr.Halit ÇINARKA  başta  olmak üzere Birliğimize bağlı sağlık tesisi başhekim ve yöneticileri, sağlık çalışanları katıldı. İlimizin farklı kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı kamu görevlileri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile gerçekleştirilen sempozyumun açılış konuşmaları Birliğimize bağlı Fatih Devlet Hastanesi  yöneticisi  Uzm. Dr. İsmail ULUSAL ve Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr.  Halit ÇINARKA  tarafından yapıldı.

Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almakta olduğunu belirten Sayın ÇINARKA; günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olduğunu, yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18'i, kadınlarda ise %20-25'ini yağ dokusu oluştuğunu, bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30'un üstüne çıkması obeziteye neden olduğuna dikkat çekti. Bakanlığımız tarafından başlatılan “ Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” çerçevesinde ilimizde farkındalık oluşturmak için düzenlenen bu sempozyumda emeği geçen Birliğimize bağlı Fatih Devlet Hastanesi Yöneticisi ve düzenleme ekibine teşekkürlerini sundu.

Sempozyuma konuşmacı olarak başta İlimiz Halk Sağlığı Müdürü Köksal HAMZAOĞLU  “Dünden Bugüne Obezite ve Sağlık Bakanlığı Obezite Politikaları” konulu sunumunda ülkemizdeki obezite verilerinideğerlendirerek bu bağlamda Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirdiği “Halk Sağlığı Panayırı” projesi kapsamında 450 adet bisikletin ilkokul ve ortaokul öğrencilerine hediye edildiği bilgisini iletti.

Trabzon Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Sağlık Tesislerinin çalışanlarının katılımlarıyla sempozyuma konuşmacı olarak davet edilen Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem ALGÜN  “Neden Doymuyoruz”  sunusuyla karbonhidratların  beslenmemizde yer alması gerektiğini fakat karbonhidratların yanlış kullanımından kaçınmamızı  ifade ederek insülin direncine   vurgu yaptı.

Fatih Devlet Hastanesi Diyetisyeni Ferda KÜÇÜK “ Popüler Diyetler Çıkmaz Sokak Yolumuzu Nasıl Bulalım”  sunumu ile günümüzde beslenme ve diyet konusunda kontrolsüz bir bilgi kirliliğinin olduğu vurgusunu yaparak hatalı diyet uygulamalarına, sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme konusunda  bilgilendirme yaparak diyetin bir yaşam biçimi olması gerektiğini belirtti.

Fatih Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Sayın İmran BAHÇECİ  “Obezite Kaynaklı Sağlık Sorunları”na değinerek Diyabet Hastalığına yakalanma risk ve etmenleri ifade etti.

Birliğimize bağlı Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Recep Erin obezitenin infertilite üzerine etkilerine değindi.

KTÜ Farabi Hastanesi Göğüs Hastalıkları ABD Prof. Dr. Yılmaz BÜLBÜL günümüzde oldukça yaygın olan  Uyku Apne Sendromunun obez bireylerde, özelikle erkeklerde daha sıklıkla görüldüğünü  ve hareketsiz yaşamın Uyku Apnesi’ne eğilimi arttırdığına değindi.

Sempozyumda ayrıca;  “Obezite Ve Egzersiz” konulu sunumunda Fatih Devlet Hastanesi spor hekimliği uzmanı  Dr. Hakan BOZDOĞAN  teknolojinin ilerlemesiyle hareketimizin giderek azaldığı vurgusunu yaptı.”Obez Birey Psikolojisi Ve  Psikolojik Yaklaşım” konusu ile Fatih Devlet Hastanesi  Psikiyatri  uzmanı  Dr. Pınar KIZILAY ÇANKAYA davranış değişikliği terapisinin obez bireyler üzerinde oldukça etkili olduğunu belirtti.

T.C Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Eğitim Araştırma Hastanesi Eğitim Uzmanı Prof. Dr. Uzer KÜÇÜKTÜLÜ en güncel    bariatrik uygulamalarını anlattı.

Sempozyumun son oturumunda  Fatih Devlet Hastanesi  Hemşireleri Aliye EROĞLU ,Pınar SAĞLAM, Ebe Tuğba HELLAÇ söz aldı. Toplum Sağlığı Merkezinden Ebe Tuğba HELLAÇ sırasıyla “Çocuk Ve Ergenlerde Obezite Etmenleri” “Obez Hasta Yönetimi” ve “ Obeziteden Sağlıklı Yaşama Geçişin Öyküsü” konulu sunumları ile geleceğimiz olan çocuklarımızı obeziteden koruma yöntemlerini,sağlık çalışanlarının obez bireylerle yaşanılan güçlükleri ve obezite ile mücadelede gerçek yaşam öyküsü anlatılarak sağlıklı bir yaşamın sağlıklı bir beslenme ve düzenli egzersizlerle sağlanacağıönemini vurgulayarak sempozyum tamamlandı.

Trabzon’da obezite ile ilgili  ilk olma özelliği taşıyan   sempozyuma ilgi hayli fazlaydı 300 kişilik katılımla salon
koltuklarının tamamı doldu. Sempozyum programında yemek menüsü sempozyumun konusuna yakışır şekilde diyet yiyeceklerden oluşması dikkatlerden kaçmadı.