Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

Genel Sekreterimiz

Doç.Dr. Halit ÇINARKA

       

 

           Doç. Dr.Halit ÇINARKA,  24 Mart 1973 tarihinde Kastamonu'nun Daday ilçesinde doğmuş olup aslen Konya’lıdır.

          İlk ve orta öğrenimini Eskişehir'in Çifteler ilçesinde, lise öğrenimini 1990 yılında Konya Ereğli Lisesi'nde tamamladı.1996 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

         1996 yılında ilk görev yeri olan Aksaray ili merkez Akçakent Köyü Sağlık Ocağına atandı. 2,5 ay burada çalıştıktan sonra 1996 Eylül TUS sınavında kazandığı Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz ihtisasına başladı. 1997-2001 yılları arasında ihtisasını yaptı. 2001 yılında Trabzon Göğüs Hastalıkları Hastanesi'ne uzman olarak atandı. 2 yıl bu hastanede çalıştıktan sonra 2 yıl da Trabzon SSK Bölge Hastanesi'nde uzman olarak çalıştı.


        2005 yılı Haziran ayında Trabzon Göğüs Hastalıkları Hastanesi'ne başhekim olarak atandı. 2007 Haziran-2008 Haziran ayları arasında Erzurum Mareşal Çakmak Asker Hastanesi'nde uzun dönem yedek subay olarak askerliğini yaptı. Askerlik dönüşü başhekimlik görevine devam etti. 2009 yılı Temmuz ayında Trabzon İl Sağlık Müdürü oldu. 14 ay bu görevde çalıştıktan sonra 2010 yılında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Göğüs Hastalıkları ABD'nda yardımcı doçent olarak başladı. Üniversite hastanesinde başhekim yardımcılığı ve hastane yöneticiliği gibi idari kadrolarda 2 yıl kadar çalıştı. 2015 yılı Ocak ayında Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri oldu. 2016 yılında girdiği doçentlik sınavında başarılı olarak göğüs hastalıkları alanında doçent ünvanı aldı.

          Birçok ulusal dernekte üye ve yönetim kurulu üyesi olarak görev alan Çınarka İngilizce bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.