Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

20.04.2016 - 1. Ulusal Karadeniz Doğal Doğum Sempozyumu Düzenlendi.

Genel Sekreterliğimize bağlı Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi işbirliğiyle Yrd. Doç. Dr. Songül AKTAŞ ve Dr. Şafak SÜNBÜL’ ün başkanlığında “ 1. Ulusal Karadeniz Doğal Doğum Sempozyumu” düzenlendi.

İlimiz ve ilimiz dışından çok sayıda akademisyenin katıldığı sempozyumun açılış konuşmalarını    Trabzon Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr.  Halit ÇINARKA ,Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Orhan DEĞER , Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hikmet ÖKSÜZ yaptı.

Sempozyuma konuşmacı olarak başta Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde bulunan  akademisyenleri olmak üzere  Trabzon Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı  sağlık çalışanlarının katılımlarıyla sempozyuma davet edilen Türk Ebeler Derneği Başkanı &Karabük Üniversitesi SYO Ebelik Bölüm Başkanı Yrd.Doç. Dr. Nazan
KARAHAN “Doğal Doğumun  İşleyişi ve Sürdürülmesi İle Doğumun Doğallığı Mı? Doğal doğum mu?” konu başlığı ile doğumun doğallığına vurgu yapmıştır.

Zekai Tahir BURAK “Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doç. Dr. Özlem MORALOĞLU  TEKİN  “Doğum eylemindeki müdahalelerin doğal sürece  etkilerine değinerek doğum sürecinin doğallığına minimum müdahalelerin olması gerektiğini belirtti.

Eğe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Esin ÇEBER TURFAN doğuma hazırlık sınıflarının doğum eylemine ve doğum sonrası uyum sürecine etkisi ve ülkemizde gebelik okullarının açılmasına dikkat çekmiştir.

İstanbul Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Erol KISMET ülkemizde ve yurt dışında yapılan bilimsel araştırmalarla Doğal doğumun yeni doğan ve Çocuk Sağlığı üzerine etkilerini dile getirdi. İlimiz sezeryanla doğum oranının Trabzon'da % 60.9 olduğunu, bütün illerde de hemen hemen yüksek seyrettiğini ifade etti. Dünya Sağlık Örgütü’nün ülkelerde sezaryenle doğumun % 15'e kadar normal karşılıyor ancak Türkiye istatistiği bu oranının çok üzerinde seyretmektedir.

“Doğal Doğum Her Kadının Hakkıdır” sloganı ile ev sahipliği yaptığımız sempozyuma,  bölge illerden davet edilen; Samsun İl Halk Sağlığı Müdürü, Samsun  İl Sağlık Müdürü Ve Samsun Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri, Ordu Kamu Hastaneler Birliği, Tıbbi Hizmetler Başkanı, Bölge İlleri Sağlık Çalışanları, İlimiz  Sağlık Müdürü ,İlimiz Halk Sağlığı Müdürü, Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri KTÜ Rektör Yardımcısı, KTÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı İle Hekim, Akademisyen, Yönetici, Ebe ve Öğrencilerin de aralarında bulunduğu 750 kişinin katılımı ile gerçekleşti.

Doğu Karadeniz Bölgesinde ilk olma özelliğini taşıyan bu sempozyum, doğal doğum konusunda farkındalık sağlanması, Sağlık Bakanlığının normal doğumun teşvik edilmesi bir diğer ifadeyle sezeryenle doğum oranının düşürülmesi politikalarına ve anne dostu hastane uygulamalarına önemli katkı sağlaması  amacıyla yapılmıştır. “Doğal olan sağlıklıdır.”

Eklenen Dosyalar

SUNUMLAR